نور در این نوع کابل ها به عنوان حامل پیام استفاده می شود . به همین دلیل در دو انتهای کابل از LED های مخصوصی برای ارسال و دریافت اطلاعات استفاده شده است . این LEDها از طول موجهای ۸۳۰ ، ۱۳۰۰ و ۱۵۵۰ نانومتر برای انتقال اطلاعات استفاده می کنند .

نور با توجه به جنس فیبر به روش های مختلفی درون آن حرکت می کند . اگر چه کابل های فیبر نوری گران قیمت هستند اما مزیت هایی منحصر به فرد آنها باعث شده است که استفاده از آنها در شبکه های پیشرفته به امری رایج تبدیل شود .

مهمترین مزیت کابل های فیبر نوری افزایش طول سگمنت های خط انتقال به بیش از ۱۰۰ متر است . به علاوه فیبر نوری در برابر تداخل های الكترومغناطیسی عایق است .

یکی دیگر از مزیت های استفاده از فیبر نوری امکان نصب دوربین های شبکه و آنالوگ در بیرون ساختمان ها نظیر پارکینگ ها و  … است و به علت پهنای باند بسیار زیاد فیبر نوری از آن به عنوان ستون فقرات شبکه استفاده می شود .

دو نوع فیبر نوری برای انتقال اطلاعات استفاده می شود:

۱) فیبرهای چندرشته ای (MMF) و ۲) فیبرهای تک رشته ای ( SMF) . قطر هسته ی فیبرهای MMF ۵۰ یا ۶۲٫۵ میکرومتر و قطر خارجی آن ۱۲۵ میکرومتر است و برای فیبرهای SMF قطر هسته بین ۹ تا ۱۰ میکرومتر و قطر خارجی ۱۲۵ میکرومتر است.

به طور کلی برای انتقال اطلاعات در مسافت های کوتاه از فیبر نوری MMF و در مسافت های طولانی از فیبر نوری SMF استفاده می شود . مسافتی که فیبر نوری می تواند اطلاعات را انتقال بدهد وابسته به میزان تضعیف و پراکندگی نور است . در مورد فیبر نوری MMF پهنای باند تحت تاثیر فاصله میان دو نقطه ارسال و دریافت است.

کابل های فیبر نوری بر اساس استاندارد 50173 EN و 11801- ISO / IEC به گروه های مختلفی تقسیم می شوند . در جدول ۶-۴ انواع مختلف فیبر نوری و ویژگی های کاری آنها گردآوری شده است .

در شبکه های اترنت برای انتقال ویدئو از رابط های دوتایی  SC (Duplex) یا ST برای فیبر نوری استفاده می شود . اکثر تجهیزات موجود در شبکه های ویدئویی نظیر دوربین های شبکه یا کدگذارهای ویدئو فقط مجهز به رابط زوج تابیده شده هستند .

به همین دلیل برای اتصال آنها به کابل فیبر نوری باید از یک مبدل بستر انتقال یا بالون (Balun) استفاده شود (شکل ۶-۱۲) . نحوه آماده سازی کابل فیبر نوری در ویدئوی ۲۹ لوح فشرده ی ضمیمه ی کتاب آموزش داده شده است .

کابل فیبر نوری

شکل ۶-۱۲ برای اتصال هر نوع دستگاه مجهز به رابط 45-RJ (مثل کد گذار ویدئو و دوربین شبکه به شبکه فیبر نوری از مبدل بستر انتقال یا بالون (گیرنده فرستندهی فیبر نوری) استفاده می شود .

خطوط انتقال برق

انتقال ویدئو از طریق خطوط انتقال برق (Broadband over Power Line-BPL)  یکی از روش های نوین در شبکه های ویدئوی حفاظتی است که اخیرا در پروژه های تحقیقاتی محدودی از آن استفاده شده است . در این روش از فرکانس های پایین ۱٫۷ تا ۳۴ مگاهرتز برای انتقال ویدئو از طریق خطوط انتقال برق متوسط یا پایین منتقل می شود .

این روش یک راه حل مناسب برای ساختمان های قدیمی و جدیدی است که برآورد هزینه های کابل کشی در آنها بسیار زیاد است . نکته اساسی در مورد اجرای چنین شبکه هایی ، عایق سازی خطوط انتقال در برابر منابع تولید نویز و استفاده از سیم های مناسب است . شرکت هایی نظیر corinex جزو پیشگامان تولید تجهیزات BPL هستند .

آداپتور (Adaptor) و بالون ( Balun)

کابل کواکسیال می تواند ویدئو را حداکثر تا مسافت ۳۰۰ متر انتقال دهد اما با استفاده از بالون و تطبيق امپدانس کابل کو آکسیال و کابل زوج تابیده شده با یکدیگر می توان در نوع Active به راحتی اطلاعاتی نظیر صدا ، تصویر ، کنترل و  … را تا مسافتی بالغ بر ۱۶۰۰ متر و در نوع Passive تا مسافتی بالغ بر ۴۰۰ متر و بدون تضعیف انتقال داد .

بالون ها در شبکه های ویدئویی بزرگ بسیار موثر عمل می کنند و حجم کابل کشی را به طور چشمگیری کاهش می دهند . همان طور که در شکل ۶-۱۳ نشان داده شده است ، با استفاده از بالون ها می توان به جای قراردادن حجم زیادی از کابل های موازی با متراژ طولانی به ازای هر ۴ دوربین از یک کابل زوج تابیده شده مانند 5-CAT استفاده کرد.

از بالونها به صورت جفتی استفاده می شود ، یکی از آنها برای تبدیل سیگنال ویدئویی به یک فرکانس جدید (متصل به دوربین( و دیگری در انتهای مسیر برای بازگرداندن سیگنال ویدئویی به فرکانس اصلی (متصل به گیرنده) استفاده می شود .

کابل فیبر نوری

شکل ۶-۱۳ اتصال دوربین به DVR با استفاده از بالون active .

در شبکه های انتقالی که فاصله فرستنده (دوربین ، کدگذار) تا گیرنده (DVR) زیاد است توصیه می شود از بالونها استفاده شود . بالون ها با تقویت سیگنال ویدئویی از تاثیر تداخل های مغناطیسی و الکتریکی ناشی از فاصله زیاد میان گیرنده و فرستنده جلوگیری می کنند .

آداپتورها ، مبدل های بسیار مفیدی هستند که در ایجاد شبکه های ویدئویی کاربرد زیادی دارند . در شکل های ۶-۱۴ و ۶-۱۵ انواع مختلفی از آداپتورها و بالونها برای تبدیل بستر انتقال از زوج تابیده شده به اترنت یا کابل کواکسیال و بلعکس نمایش داده شده اند . نحوه استفاده از بالون برای یک دوربین آنالوگ در ویدئوی ۳۰ لوح فشرده ی ضمیمه ی کتاب آموزش داده شده است .

کابل اتصال فیبر نوری

شکل ۶-14 آداپتورهای کابل ویدئو از چپ به راست: مادگی RCA ترکیبی به مادگی BNC ، مادگی BNC به مادگی RCA ترکیبی ، کوپلر BNC مادگی به مادگی برای اتصال دو کابل BNC .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *