بنام خدا

معرفی رشته کاردانی پیوسته تربیت بدنی و علوم ورزشی

تربیت بدنی و علوم ورزشی یکی از شاخه های علوم انسانی است که از جهات مختلف با علوم پایه و علوم تندرستی پیوند یافته و اثر و نقش آن در رابطه بسیار با توانبخشی و بهسازی جسمی و روانی افراد جامعه غیر قابل انکار است و در نظام جمهوری اسلامی ایران از جایگاه و منزلت ویژه ای برخوردار میباشد. دامنه فعالیت و کارآئی تربیت بدنی و علوم ورزشی در امر آموزش و پرورش و بهداشت فردی و اجتماعی بسیار وسیع و گسترده است بطوری که تمام گروههای سنی را، از پیش از تولد تا دوره سالخوردگی و کهولت در بر میگیرد. تربیت بدنی رشته میان رشته ای می باشد که از علوم مختلف برای تقویت و تربیت جسم و روان انسان استفاده می کند. این رشته از یک سو مشتمل بر یکسری رشته های پایه ی پزشکی می باشد تا جایی که فارغ التحصیل آن تا حد یک پزشکیار با جسم انسان آشنا می شود و از سوی دیگر بخشی از دروس این رشته شامل علوم تربیتی است تا دانشجوی این رشته با تنش و واکنش انسانها آشنا شود و بتواند به عنوان یک مربی با ورزشکاران یا دانش آموزان به درستی برخورد کند. و بالاخره یک بعد این رشته شامل علوم ورزشی می شود یعنی دانشجو، علوم ورزشی را به صورت علمی و عملی آموزش می بیند تا بتواند در رشته های مختلف ورزشی مهارت داشته باشد و همچنین توانایی تحقیق در علوم ورزشی را به دست بیاورد.علاوه بر این ترتیب بدنی و ورزش بعنوان یک عامل پیشگیرنده از بروز برخی از ناراحتی ها و عوارض جسمی و روحی نیز مورد توجه بوده و ثابت شده است که عامل پیشگیرنده بروز برخی از ناراحتی ها و عوارض جسمی و روحی بوده و ثابت شده است که از پیشروی پاره ای از بیماریها مانند امراض قند و نارسائی های قبلی عروقی جلوگیری بعمل میاورد.

کاردانی پیوسته تربیت بدنی

ورزش و تربیت بدنی یکی از ارکان حیاتی و مهم یک جامعه سالم محسوب می شود و هر دولتی به آن توجه ویژه ای دارد. هدف از ایجاد رشته کاردانی پیوسته تربیت بدنی ، تربیت افرادی است که دانش و مهارت های پایه ای و فنی مربوط به ورزش های مختلف را دارا بوده و در حیطه ورزش و تربیت بدنی بتوانند وظایف شغلی خود را به خوبی انجام دهند.

این افراد به قوانین و مقررات ورزش های مختلف آشنایی داشته و علم روز آنها را می دانند. آنها توانایی خوبی در سرپرستی تیم های ورزشی مختلف دارند و می توانند همکاری خوبی با مدیران ورزشی داشته باشند

توانایی های فارغ التحصیل کاردانی تربیت بدنی

پس از پایان دوره تحصیلی کاردانی پیوسته تربیت بدنی ، فارغ التحصیلان این رشته دارای توانمندی های زیر می باشند:

  • مربی گری یا کمک مربی رشته های مختلف ورزشی
  • برنامه ریزی و اجرای مسابقات مختلف ورزشی
  • آموزش انواع مهارت های حرکتی مربوط به رشته های مختلف ورزشی
  • تشخیص آسیب های ساده ورزشی به منظور پیشگیری از صدمات احتمالی بیشتر
  • بهره گیری از بازی های پرورشی، بومی و سنتی در جهت پرورش ابعاد مختلف انسانی
  • کاربرد وسایل کمک آموزشی مربوط به هرکدام ار رشته های ورزشی

مشاغل فارغ التحصیلان کاردانی پیوسته تربیت بدنی

فارغ التحصیلان این رشته پس از اتمام تحصیل می توانند در مشاغل زیر مشغول به کار شوند :

 

کمکمربي باشگاههاي ورزشي

کاردان حرکات اصلاحي

ماسور ورزشي

بازاریاب و فروشنده لوازم و البسه و تجهیزات ورزشي

کاردان تجهیز اماکن و فضاهاي ورزشي

ناجي گري در مجموعههاي آبي

کمک سرپرست اماکن و باشگاههاي ورزشي

نگهداري و حفظ اماکن ورزشي

داوري و کمکداوري مسابقات ورزشي

 

طول دوره و شکل نظام

 

حداکثر مدت مجاز تحصیل دوره کارداني 2 سال است و هرسال تحصیلي مرکب از 2 نیمسال تحصیلي و یک دوره تابستاني و هرنیمسال شامل 16 هفته آموزش و دو هفته امتحانات پایاني و دوره تابستاني شامل 6 هفته آموزش و یک هفته امتحانات پایان دورهاست. دروس نظري و عملي بر اساس مقیاس واحد درسي است و هر واحد درس نظري معادل 16 ساعت در نیمسال، هر واحددرس عملي و آزمایشگاهي حداقل معادل 32 ساعت و حداکثر 48 ساعت در نیمسال، هر واحد درس کارگاهي حداقل معادل 48ساعت و حداکثر 64 ساعت در نیمسال و هر واحد کارآموزي یا کارورزي معادل 120 ساعت در نیمسال ميباشد.

 

ادامه تحصیل در ایران
امکان ادامه تحصیل در رشته تربیت بدنی تا مقطع دکتری در گرایش های مدیریت و برنامه ریزی در ورزش، فیزیولوژی ورزشی، رفتارحرکتی ، آسیب شناسی ورزشی و … وجود دارد .

با آرزوی موفقیت

جوادشیخی نژادمقدم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *