هدف رشته حسابداری

حسابداری جز رشته هایی است که به مردم خدمت می کند و نتیجه فعالیت های یک حسابدار می تواند به تصمیمات اختصاص اقتصادی افرادی که در شرکت های مختلف کار می کنند کمک شایانی بکند . بنابراین یکی از مهم ترین هدف های رشته حسابداری آموزش دادن نیروی انسانی متخصص در جمع آوری ، طبقه بندی ، ثبت کردن و در نتیجه خلاصه کردن اطلاعات و تهیه گزارش های مالی مطابق با معیار هایی است که شرکت ها و سازمان ها از پیش تعیین کردند . همچنین مهم است کسی که شغل حسابداری را دارد و با علم روز دنیا مطابق باشد و تمام تغییرات ایجاد شده را در کارش اعمال کند تا بتواند بهترین نتیجه را کسب کند .

توانایی های لازم

رشته حسابداری در واقع رشته ای است که به عنوان رشته های شناور شناخته می شود و داوطلبان در هر سه گروه ریاضی ، تجربی و انسانی می توانند در این رشته ادامه تحصیل دهند . شخصی که شغل حسابداری انتخاب می کند باید بتواند گزارش کار های مناسب و جامعه را ارائه دهد ، پس نیاز است که ادبیات فارسی وی در سطح مطلوبی باشد و نگارش خوبی را برای متون آماده شده انجام دهد . یکی دیگر از ویژگی هایی که دانشجوی این رشته باید داشته باشد این است که بتواند ساعت های طولانی پشت کامپیوتر و میز کار با عدد و رقم ها سر و کله بزند و معادلات ریاضی را انجام دهد . همچنین نیاز است که فردی که حسابدار است علاوه بر اینکه ریاضی و ادبیات قوی داشته باشد و قدرت بدنی مناسب داشته باشد ، خلاق و صبور باشد و با انضباط باشد . با توجه به تغییراتی که در روند اقتصادی کشور در حال حاضر ایجاد شده است حسابداری از جمله شغل هایی است که طرفداران زیادی دارد و افرادی که حسابداری خوانده اند می توانند امیدوار باشند که بیکار نخواهند بود و حتما در یکی از سازمان ها ، ارگان ها و شرکت های خصوصی یا دولتی می توانند مشغول به کار شوند .

بازار کار در ایران

همان طور که در بخش توانایی ها برای رشته حسابداری گفته شد فرصت هایی که برای رشته حسابداری جهت شاغل شدن وجود دارد بسیار زیاد است و شخصی که رشته حسابداری را مطالعه می کند باید امیدوار باشد که در یک شرکت کوچک یا بزرگ خصوصی ، دولتی و یا سازمان های مختلف می تواند مشغول به کار شود . میزان درآمد و حقوق این افراد می تواند از حد پایین تا بالا باشد . با توجه به سابقه کار و میزان تحصیلات این افراد میزان حقوق آنها می تواند رنج گسترده داشته باشد . این افراد می توانند حسابدار مالی ، مدیریت قسمت مالیات ، بیمه و همچنین زمینه های مختلفی که با حسابرسی و حسابداری در ارتباط هستند مشغول به کار شوند .